INTERCULTURAL TRAINERS KIT

INTERCULTURAL TRAINERS KIT
FOR MIGRANTS’ EDUCATORS

Podpora vzájemného porozumění a kulturního dialogu

Výukové techniky: ‘Náraz’ reality

  • Faktor #2: Diskriminace na základě etnického původu nebo náboženského vyznání

Cíle učení:

Pochopit, jak filtrujeme informace a tvoříme předpoklady;

Možnost přehodnotit své předpoklady a vyhnout se automatickým reakcím;

Ukázat, jak je naše chování často ovlivňováno kulturními hodnotami nebo filtry

Čas:

8-15 min (3-5 minut pro aktivitu, 5-10 minut pro shrnutí)

Potřebné materiály:

Žádné

Popis činnosti:

  1. Požádejte účastníky, aby vstali a našli si partnera. Nasměrujte partnery k sobě, nohy pevně položte na podlahu, poté zvedněte obě ruce a položte je dlaní na dlaň ve výšce ramen.
  2. Nyní řekněte účastníkům, že aby v této aktivitě zvítězili, musí druhého člověka přinutit, aby do 30 sekund pohnul jeho druhou nohou. Spusťte načasování. (Poznámka: většina účastníků se bude vzájemně tlačit hrubou silou. Někteří se mohou pokoušet s druhou osobu vyjednat nebo ji podplatit, aby se pohnula. Někteří z nich mohou přestat tlačit a nechat hybnost druhé osoby pro pohánění vpřed).
  3. Po 30 sekundách ukončete aktivitu a požádejte několik účastníků, aby se podělili o některé ze strategií, které použili k tomu, aby se druhá osoba pohnula.
  4. Požádejte o dobrovolníka. Předpokládejte pozici tváří v tvář, dlaň-dlaň. Šeptejte druhé osobě „Pojďme tancovat“. Pobroukávejte melodii a pohybujte nohama k sobě.
  5. Účastníci budou pravděpodobně protestovat, že jde o podvádění. Připomeňte jim, že pokyny měly jednoduše přimět druhou osobu, aby pohnula nohama v časovém rámci 30 sekund. Nebyla to žádná omezení pohybu vlastních nohou nebo komunikace. Zeptejte se účastníků, kteří vyhráli.
  6. Stručné shrnutí:
    • Popište, co se stalo. Když uslyšíte interpretace, například „pokusila se mě podplatit“, spíše než popisy jako „nabídla mi něco“, požádejte účastníky, aby popisovali pouze chování.
    • Jak jste vnímali, jak jste se chovali? Chování vašeho partnera? Výsledek?
    • Jaké hodnoty stály za různými strategiemi, které lidé používali?
    • Co jste se naučili ze samotné aktivity a z „taneční“ strategie?
    • Jak lze toto učení uplatnit?
  7. Závěry shrnutí:
    • Máme tendenci filtrovat informace, vytvářet předpoklady na základě našich vlastních zkušeností a hodnot a poté podle těchto předpokladů jednat. Kulturní hodnoty, jako je spolupráce, konkurence, individualismus a kolektivismus, se projevují v tomto druhu činnosti.
    • Předpoklady nám mohou bránit zkoumat alternativní chování.
    • Kulturní hodnoty, jako je individualismus a soutěž, mohou vést ke konfliktu a blokovat řešení prospěšná pro obě strany.
    • Setkání síly se silou je téměř vždy marné.