- Faktor #2: Diskriminace na základě etnického původu nebo náboženského vyznání
Cíle učení:
Porozumět pojmu hodnota a kulturní identita;
Pochopit souvislost mezi hodnotami a kulturou; Porozumět vlivu naší kultury na naše chování a naše názory |
Čas:
2 vyučovací hodiny
Potřebné materiály:
- Jedna kopie příběhu “Abigail” na účastníka,
- Dostatek místa pro každého účastníka, aby mohl chodit individuálně a v malých skupinách 4-5
Popis činnosti:
- Vysvětlete účastníkům, že toto cvičení je o zkoumání různých hodnot.
- Každému účastníkovi dejte kopii následujícího příběhu a požádejte ho, aby si příběh přečetl:
“Abigail miluje Toma, který žije na druhé straně řeky.” Povodeň zničila všechny mosty přes řeku a ponechala na vodě pouze jednu loď. Abigail požádá Sindibáda, majitele lodi, aby ji převezl na druhou stranu. Sindibád souhlasí s podmínkou, že Abigail s ním musí nejprve spát. Abigail, která neví, co má dělat, běží ke své matce a žádá ji o radu, která jí řekne, že nechce zasahovat do jejího vlastního rozhodování. Ve svém zoufalství Abigail spí se Sinbadem, který ji na oplátku přivede přes řeku. Abigail běží najít Toma, ona ho radostně obejme a řekne mu všechno, co se stalo. Tom ji otevřeně odstrčí a Abigail uteče. Nedaleko Tomova domu se Abigail setká s Johnem, Tomovým nejlepším přítelem. Sdílí s ním také příběh. John udeří Toma za to, co udělal Abigail, a odejde s ní.“ - Požádejte všechny, aby si přečetli příběh sami, a zařadili postavu (Abigail, Tom, Sindibád, Abigailina matka, John) podle jejich chování: kdo jednal nejhůře? Kdo byl druhý nejhorší? …
- Po přečtení příběhu musí účastníci individuálně vyhodnotit každou postavu na základě jejího chování (Abigail, Tom, Sinbad, Abigailina matka a John)
– Kdo byl nejhůře vychovanou postavou?
– Kdo byla nejlépe vychovanou postavou? - Poté, co většina účastníků provede hodnocení, požádejte je, aby se sešli v malých skupinách (3 až 6) a diskutovali o tom, jak vnímají chování postav.
- Úkol: Malé skupiny mají vymyslet seznam (pořadí nejlepších až nejhorších postav), na kterém se všichni v malé skupině mohou shodnout. Požádejte je, aby pro sestavení seznamu nepoužívali matematické metody, ale aby tento seznam sestavili na základě společného chápání toho, co je dobré a co špatné.
- Poté, co malé skupiny přijdou se svými seznamy, můžete tuto fázi volitelně opakovat spojením dvou malých skupin do skupin střední velikosti.
- Vyhodnoťte cvičení na plenárním zasedání tím, že nejprve spojíte výsledky a projednáte podobnosti a rozdíly mezi nimi.
- Pokračujte a zeptejte se jaké důvody měli pro své hodnocení. Jak mohli rozhodnout, co je dobré a co špatné chování. Jak obtížné nebo snadné je vyjednávat o hodnotách, když musíte vytvořit společný seznam.
- Můžete se lidí zeptat, jak se jim podařilo vymyslet společný seznam-které argumenty je přesvědčily a proč a kde byla hranice toho, aby mohli rozumět druhému a / nebo ho následovat.
- Možným následným opatřením je poté podívat se na to, kde jsme se naučili, co je dobré a co špatné-a co nám říká o tom, co máme společné a v čem se odlišujeme.
Doporučení:
Tento příběh je velmi užitečný při představování jinak abstraktního pojmu hodnot účastníkům, protože je velmi jasně staví do situace, kdy musí použít hodnoty, aby sestavili žebříček.
Obměnou cvičení je hrát tak, jak se to dělá tady, a pak jej opakovat se změněným příběhem, ve kterém se všechny ženy stanou muži, a naopak. Platí stále stejné hodnocení? Proč se věci mění?
Možných je více variant: zahrnout věk postav v příběhu a pohrát si s ním, zajistit, aby všechny měly stejné pohlaví, zahrnout etnické nebo národní pozadí. A pak se podívejte na to, jak změny v příběhu ovlivňují vaše pořadí a proč to tak je.
Abyste z cvičení získali co nejlepší výsledky, je nutné vytvořit otevřenou atmosféru, ve které je každý žebříček příběhu v pořádku a kde nezačnete „obviňovat“ lidi z argumentů, které sami považujete za podivné nebo špatné.