INTERCULTURAL TRAINERS KIT

INTERCULTURAL TRAINERS KIT
FOR MIGRANTS’ EDUCATORS

Podpora mezikulturalismu, tolerance a rozmanitosti v procesu učení

Výukové techniky: Dokážete obchodovat s hodnotami?

  • Faktor #2: Diskriminace na základě etnického původu nebo náboženského vyznání
  • Faktor #5: Pocit vyloučení ze skupiny (spolužáci)

Cíle učení:

Porozumět pojmu hodnota a zamyslet se nad ním

Naučit se naslouchat ostatním perspektivám, pustit se do argumentů a vyjednávat

Čas:

Potřebný čas se bude lišit, ale odhaduje se mezi 1 a 2 hodinami (přibližně 10 minut na vysvětlení cvičení, 20 minut obchodování, mezi 20 a 60 minutami kompromisu a dalších 30 minut pro hlášení).

Potřebné materiály:

  • Místnost dostatečně velká pro účastníky, aby se procházeli
  • Kartičky, z nichž každá má jednu hodnotu (např. “Většině lidí nelze věřit”, “Lidé by měli v každém případě žít v naprosté harmonii s přírodou” atd.). Dostatečný počet karet, aby každý účastník mohl mít osm. Mohou existovat duplikáty, ale mělo by existovat alespoň 20 různých hodnotových karet

Popis činnosti:

  1. Připravte si hodnotové karty. Ujistěte se, že obsahují hodnoty, hluboce zakořeněné přesvědčení o tom, co je dobré a co špatné. Pokuste se také zajistit, aby každou hodnotu, kterou si zapíšete, mohl aktivně podporovat alespoň jeden z účastníků.
  2. Po vysvětlení cvičení účastníkům náhodně rozdejte účastníkům hodnotové karty a ujistěte se, že každý obdrží 8 karet.
  3. Požádejte účastníky, aby „povýšili“ karty prostřednictvím obchodování-to znamená, vyměňujte si hodnoty, které mají na svých kartách, s hodnotami, které preferují. Neexistuje povinnost obchodovat 1:1, jediným pravidlem je, že nikdo by neměl skončit s méně než 2 kartami.
  4. Jakmile se obchodování zastaví, požádejte účastníky, aby se spojili ve skupinách, které drží karty podobné hodnoty. Měli by diskutovat o tom, co mají společného. Pokud chcete, můžete je také požádat, aby se zaměřili na to, odkud tyto hodnoty pocházejí a proč mají podobné hodnoty.
  5. Poté je požádejte, aby našli někoho, kdo má hodnoty, které se velmi liší od jejich hodnot. Tyto páry by se měly pokusit formulovat hodnoty, na kterých se mohou oba shodnout, na základě toho, co mají na kartách. I když mohou být účastníci v pokušení jednoduše najít kompromisy hledáním stále abstraktnějších a nesmyslných výroků, motivují je, aby zůstali co nejkonkrétnější.
  6. Cvičení dokončete, když máte pocit, že většina párů přišla se dvěma nebo třemi kompromisními prohlášeními. S celou skupinou uspořádejte shrnutí a položte následující otázky:
  • Co si účastníci mysleli o cvičení? Bylo snadné obchodovat s hodnotami? Co to usnadnilo / ztížilo?
  • Zjistili něco o svých vlastních hodnotách – a odkud pocházejí?
  • Jaké to bylo dělat kompromisy ohledně jejich hodnot? Co to zvlášť ztěžovalo? Jak můžete dělat kompromisy ohledně hodnot?
  • Hodnoty jsou často považovány za základ „kultury“ a jsou tak hluboce zakořeněné, že pro většinu lidí je obtížné o nich vyjednávat. Jak tedy můžeme spolu skutečně žít mezikulturně? Existují nějaké společné hodnoty, na kterých se může každý shodnout?
  • Jak spolu žijete, když se nedokážete dohodnout na hodnotách? Jaký druh „pracovních ujednání“ byste mohli udělat?