INTERCULTURAL TRAINERS KIT

INTERCULTURAL TRAINERS KIT
FOR MIGRANTS’ EDUCATORS

Podpora mezikulturalismu, tolerance a rozmanitosti v procesu učení

Výukové techniky: 3. Pomerančové cvičení

Cíle učení:

Motivovat skupinu k prozkoumání otázek týkajících se stereotypů a předsudků;

Seznámit účastníky s vyprávěním příběhů.

Čas:

Potřebný čas se bude lišit v závislosti na počtu účastníků, ale odhaduje se mezi 30 minutami až 1 hodinou.

Potřebné materiály:

  • Flipchart;
  • Pomeranče

Popis činnosti:

  1. Účastníci sedí v půlkruhu kolem flipchartu a moderátor je požádá, aby brainstormovali otázku „Čím je pomeranč?“. Když účastníci volají slova k popisu pomeranče, zprostředkovatel zapíše jejich seznam na flipchart (například „kulatý“, „oranžový“ atd.).
  2. Poté zprostředkovatel rozdělí účastníky do skupin a požádá každou skupinu, aby vybrala pomeranč z hromádky na podlaze (mělo by jich být více pomerančů, než je počet zapojených skupin).
  3. Každá skupina má deset minut na to, aby vytvořila příběh o svém pomeranči. Po deseti minutách každá skupina sdílí svůj příběh se zbytkem účastníků.
  4. Zprostředkovatel poté vezme zpět pomeranče, položí je dohromady na podlahu a zamíchá je. Jeden člen z každé skupiny je požádán, aby získal jejich pomeranč. Obvykle se stává, že každá skupina nebude mít problém identifikovat svůj vlastní pomeranč, protože pomeranče již nejsou druhovými vzorky, ale jedinci s charakteristikami.
  5. Účastníci poté diskutují, v čem je každý z jejich pomerančů jedinečný, například jednotlivá označení, jména, osobnosti, příběhy, historie atd. Poté požádejte účastníky, aby zvážili, co se z této aktivity mohou naučit, pokud jde o to, jak vnímáme ostatní lidské bytosti (např. inklinujeme spíše ke kategorizaci, než ke smysluplnějším způsobům, jak můžeme jednotlivce poznat?).