Cíle učení:
Zvýšit energii skupiny;
Rozvíjet koncentraci, prozkoumat aspekty identity zábavným způsobem a prozkoumat myšlenku identity jako pevné a plynulé. |
Čas:
Potřebný čas se bude lišit v závislosti na počtu účastníků, ale odhaduje se mezi 30 minutami až 1 hodinou.
Potřebné materiály:
- Židle
Popis činnosti:
- Všichni účastníci sedí na židlích v kruhu a uprostřed stojí jedna osoba. Každá osoba na židlích dostane jméno, buď jablko, hruška nebo banán. Osoba uprostřed dostane také jméno jednoho ze tří druhů ovoce.
- Osoba uprostřed volá jedno z plodů, například „jablko“ a všechna jablka musí změnit místo a nemůže jít na sedadlo přímo po obou stranách, přímo po své pravé nebo levé straně.
- Osoba uprostřed se také snaží sedět na židli, a tak jedna osoba zůstane stát, jakmile všichni najdou židli. Ten člověk nyní jde do středu a volá ovoce, jako jsou banány, a všechny banány mění místo atd. Osoba ve středu může také zvolat „ovocná mísa“ a když se volá „ovocná mísa“, každý změní místo.
Doporučení:
- Hru můžete spojit s „identitou“, protože osoba uprostřed volá kategorie, které se týkají identity osoby, například „Každý, kdo…“ má černé vlasy, modré oči, nenarodil se v Evropě atd. Kategorie k pokrytí jsou (a) vzhled, (b) rodina, (c) místo, (d) libosti a nelibosti, (e) něco, co jste udělali nebo máte rádi, atd. To lze použít k diskusi o tom, co můžeme mít společného navzájem. Ve vztahu k pojmu identita může zprostředkovatel představit myšlenky pevné a plynulé, co lze změnit, posuzujeme lidi na základě pevné identity atd.
- Pokud se skupina při cvičení cítí dobře, lze položit vážnější otázky, např. „Každý, kdo byl ve svém životě diskriminován“, „Každý, kdo byl vystaven výsměchu“ atd. Zprostředkovatel by měl účastníkům vysvětlit, že každý může svobodně rozhodnout, zda se s otázkou ztotožňuje, nebo zda má pravdu nebo ne. Na konci může zprostředkovatel zahájit diskusi o konceptech identity, diskriminace, tolerance a začlenění.