- Faktor #5: Pocit vyloučení ze skupiny (spolužáci)
Při práci s multikulturními skupinami žáků má velký význam rozvoj efektivních a vhodných vztahů a interakcí mezi lidmi z různých původů a kultur, jakož i v rámci heterogenních skupin. Mezikulturní kompetence umožňují sdílení povědomí o podobnostech a rozdílech mezi lidmi, čímž se zabrání rizikům, jako je například uvádění stereotypů a zavrhování kulturní rozmanitosti. Lidé z různých prostředí mají různé, ale stejně významné příspěvky k mezikulturnímu setkání kvůli jejich vlastním zkušenostem s rasou, pohlavím, náboženstvím atd. Aby interakce probíhaly hladce a aby nedocházelo k nedorozuměním, nepříjemným situacím a konfliktům, musí členové skupiny její pedagog si být vědomi různých hodnot, přesvědčení a postojů zastoupených v této konkrétní skupině.
Multikulturní skupina lidí navrhuje zastoupení různých kultur, náboženství, národností, etnických skupin a prostředí. Proto je pro pedagoga důležité „prolomit ledy“, poznat členy skupiny a umožnit jim, aby se navzájem poznali od samého začátku. Činnosti bourání zábran mohou být velmi účinným způsobem, jak zahájit výukové setkání, pomoci lidem poznat se navzájem a představit různé kulturní identity ve skupině. Díky vzájemnému poznávání se mohou účastníci více zapojit a aktivněji zapojit do vzdělávacího procesu a zvýšit jejich motivaci k učení. Aby byly úspěšné, musí vybrané aktivity bourání zábran mít konkrétní cíle a být vhodné a pohodlné pro všechny zúčastněné.
Aktivity bourání zábran se obvykle používají na začátku akce, setkání, tréninku, studijní skupiny atd., Když se lidé navzájem dobře nebo vůbec neznají, ale setkávají se za určitým společným účelem. Tyto činnosti lze použít, když:
- Účastníci pocházejí z různých prostředí
- Pedagog musí poznávat účastníky a nechat je navzájem se poznávat
- Skupina se nově vytváří a lidé v ní se musí rychle spojit, aby se dopracovali ke společnému cíli
- Témata pro diskusi jsou nová nebo citlivá na všechny účastníky nebo jejich části
Aktivity bourání zábran by měly být pro účastníky uvolňující a neohrožující. Obecně by neměly vyžadovat, aby lidé odhalili příliš mnoho osobních informací nebo aby měli blízké fyzické kontakty s jinými lidmi, protože to může být stresující nebo kulturně nevhodné. Neměli by účastníky uvádět do rozpaků nebo by je měli přimět k účasti. Rovněž by neměli projevovat neúctu k žádným kulturám, náboženstvím, rasám nebo pohlaví. Na konci každého cvičení bourání zábran by měl pedagog shrnout, co se během aktivit naučili, a zahájit diskusi tím, že požádá o komentáře a zpětnou vazbu od skupiny.
Existuje mnoho cvičení bourání zábran, každé slouží různým typům cílů. Níže uvádíme několik příkladů bourání zábran, které mohou být užitečné pro seznámení s identitou, kulturní rozmanitostí, stereotypy a inkluzí.
1. Název hry Kulturní Šok
2. Ovocná mísa / Každý, kdo…
3. Pomerančové cvičení